Przejdź do treści

Wersja tekstowa , Wersja kontrastowa , Mapa strony , Kontakt

Menu działu

Wyjaśnienie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 lutego 2015 r. w sprawie artykułu w "Rzeczpospolitej" pt. "Sukces PSL wciąż podejrzany".

 

Warszawa, dnia 3 lutego 2015 r.

    PAŃSTWOWA

KOMISJA WYBORCZA

ZPOW-051-1/15

W związku z opublikowanym w Nr 27 (10056) „Rzeczpospolitej” z dnia 3 lutego 2015 r., na stronie A12, artykułem Jacka Czaputowicza pt. „Sukces PSL wciąż podejrzany”, zawierającym sugestię, że Państwowa Komisja Wyborcza ukrywa dowody mogące uwiarygodniać zarzut fałszerstwa, wyjaśniam, co następuje.

Sformułowana w artykule teza oparta jest na zarzucie rzekomego niewywiązywania się przez Państwową Komisję Wyborczą z obowiązku ogłoszenia pełnych wyników wyborów. Zarzut ten jest nieprawdziwy. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu wyborczego wyniki głosowania i wyniki wyborów podają poszczególne terytorialne komisje wyborcze (gminne, miejskie, powiatowe, wojewódzkie i dzielnicowe w m.st. Warszawie). Podanie do publicznej wiadomości tych wyników odbywa się poprzez wywieszenie w siedzibie danej komisji, w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców, jednego z egzemplarzy protokołu z wyborów do rady lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), co powinno nastąpić niezwłocznie po jego sporządzeniu.

Ponadto Kodeks wyborczy zobowiązuje komisarzy wyborczych wykonujących zadania o charakterze ogólnowojewódzkim do podania do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, wyników wyborów do rad oraz wyborów wójtów (burmistrzów i prezydentów miast) na obszarze województwa, na podstawie protokołów z wyborów sporządzonych przez właściwe terytorialne komisje wyborcze. W obwieszczeniu tym zamieszcza się zbiorczą informację o wynikach głosowania i wynikach wyborów do rad, do których wybory zostały przeprowadzone, oraz — odrębnie dla każdej rady — w szczególności dane o liczbie mandatów uzyskanych przez listy kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych oraz nazwiska i imiona wybranych radnych z podaniem oznaczenia listy, z której zostali wybrani, a także zbiorczą informację o wynikach głosowania i wynikach wyborów wójtów, w szczególności nazwiska i imiona wybranych wójtów z podaniem nazw komitetów wyborczych, które ich zgłosiły. Obwieszczenia, o których mowa wyżej, ogłasza się w dzienniku urzędowym właściwego województwa.

Państwowa Komisja Wyborcza natomiast zobowiązana jest do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz podania do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze kraju oraz zbiorczych wyników wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) na obszarze kraju.

Wszystkie wskazane wyżej czynności dotyczące ogłoszenia wyników wyborów zostały wykonane przez organy wyborcze, w tym również przez Państwową Komisję Wyborczą.

Jednocześnie Kodeks wyborczy przewiduje publikowanie przez Państwową Komisję Wyborczą opracowań statystycznych zawierających szczegółowe informacje o wynikach głosowania i wyborów oraz udostępnianie wyników głosowania i wyborów w formie dokumentu elektronicznego. Kodeks nie określa przy tym zakresu danych, które ma zawierać opracowanie statystyczne i terminu jego publikacji. W związku z powyższym przepisem oraz w celu zwiększenia możliwości kontroli społecznej nad przebiegiem wyborów Państwowa Komisja Wyborcza od wielu już lat podaje do publicznej wiadomości na tzw. wizualizacyjnej stronie internetowej, m. in. wyniki głosowania ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza planowała również podanie do publicznej wyników głosowania ze wszystkich protokołów głosowania sporządzonych przez obwodowe komisje wyborcze w wyborach samorządowych w 2014 r., niezwłocznie po ich zatwierdzeniu przez właściwe terytorialne komisje wyborcze. Niestety, wobec niesprawności systemu informatycznego obsługującego organy wyborcze w wyborach samorządowych, część komisji wyborczych musiała sporządzać protokoły „ręcznie”, nie wprowadzając danych z tych protokołów do systemu informatycznego. Dane podawane na wizualizacji są danymi z bazy zawartej w tym systemie, dlatego też niewpisanie ich spowodowało, że dotychczas udostępnione są na stronie w Internecie wyniki z większości, ale nie ze wszystkich protokołów głosowania. Dotyczy to przede wszystkim wyników głosowania z wyborów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Należy przy tym jednak wyjaśnić, że Państwowa Komisja Wyborcza poleciła, aby wszystkie brakujące dane zostały uzupełnione do końca stycznia br., co umożliwi ich prezentację na wizualizacyjnej stronie wyborów. Czynione są starania, aby dane te zostały umieszczone na wizualizacji w najbliższych dniach. Jest to jednak także uzależnione od sprawności działania wykonawcy zewnętrznego, firmy Nabino Sp. z o.o., która opracowała serwis wizualizacyjny. Należy także podkreślić, że firma ta zobowiązana również była do przygotowania i umieszczenia w tym serwisie zagregowanych danych dotyczących wyników wyborów w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego, w większym zakresie niż prezentowane dotychczas. Krajowe Biuro Wyborcze monituje tę firmę w sprawie wywiązania się z tej części umowy.

Podkreślić także należy, że każdy zainteresowany otrzymuje, na wniosek, w formie dokumentu elektronicznego, wszystkie posiadane przez Państwową Komisję Wyborczą dane o wynikach wyborów.

Odnosząc się natomiast do wskazanego na wstępie zarzutu ukrywania przez Państwową Komisję Wyborczą dowodów mogących uwiarygodniać zarzut fałszerstwa, mogącego wpływać na orzeczenia sądów w sprawach protestów wyborczych, należy zauważyć, że podstawą ustalenia wyników wyborów są „papierowe” protokoły sporządzane przez komisje wyborcze poszczególnych szczebli. To na podstawie tych dowodów i innych dokumentów z wyborów, w tym kart do głosowania, a nie danych statystycznych publikowanych w Internecie, rozstrzygają sądy.

p.o. Szefa Krajowego Biura Wyborczego: Beata Tokaj

wydruk | pdf

Rejestr:

Wprowadzający:
Marcin Lisiak (2015-02-03 15:42:19)
Modyfikujący:
Grzegorz Gąsior (2015-02-13 10:52:22)